Star Evolution

Rasa ludzka wyruszyła już na podbój galaktyki. Jednak pierwsza kolonia w układzie Proxima Centauri usamodzielniła się. Jak potoczą się dalsze losy Terran?


  • Index
  •  » Gry
  •  » Medieval II Total war

#1 2009-04-30 14:43:38

Ryuuzaki Chris

Żołnierz 24 Legionu S.A.

Zarejestrowany: 2009-04-19
Posty: 100
Punktów :   
Pochodzenie: Terra
Zawód: Żołnierz
Stopień: Major

Medieval II Total war

Kolejna bardzo dobra gra strategiczna. Ogólnie gry z serii Total War są świetne, jednak ta gra daje ogromne pole do wykorzystania swojego potencjału strategicznego i taktycznego.
Jest to gra stategiczna czasu rzeczywistego i jednocześnie staretgia turowa.
W Medieval II prowadzimy jedno z Europejskich państw (Anglia, Hiszpania, Niemcy, Polska etc.) do kontroli nad średniowiecznym światem. Gre zaczynamy z ledwie kilkoma miastami, dość średnim (dla mnie za małym...) budżetem i armiami. Atakujemy pobliskie miasta zajęte prez wroga lub reberiantów (na początku gry głównie tych drugich), zdobywamy terytorium, sojuszników, wrogów... Cały jednak smak tej gry polega na tym, że każda decyzja gracza zmienia świat i praktycznie NIE MA poradnika, jak przejść kampanie. Ogłaszając sojusz z jednym państwem, mozemy narazić się na niezadowolenie drugiego, jeśli będziemy wywoływać często wojny z kazdym, kim popadnie, zapewne cały świat obróci się przeciwko nam i gracz zostanie zniszczyony (wyjątkiem jestem ja ^^'.. ale o tym w dalszej części ), jesli nie będziemy posłuszni Papieżowi... Ha, kolejny ważny czynnik świata Medieval II: religia i Papierz. Jesli kazdy po niekąd zapoznał się z historią średniowiecznego państwa zapewne wie, jaką ważna osobą był papież. Niezadowolenie paieża mogło doprowadzić do ekshomuniki (tak to sie pisze?), zaś jeśli będziemy "wzorem dla innych chsześcijańskich państw", to jeśli jakieś państwo nas zaatakuje, moze spotkać się z gniewem papierza (patrz wyzej). Ale papierz to tylko połowa problemów. Bóg dla średniowiecznych chcsześcijan był (w porównaniu do dzisiejszych czasów ) najważniejszą rzeczą... no, po za własnymi przyjemnosciami... kwestia poglądów ^^. Wracając... głosząc wiare chsześcijańską (nie mieszam się w nazwy... pisze tylko to, co jest w grze ) sprawiamy, że nasz lud jest szczęsliwy i nie ma konfliktów religijnych... I tu dochodzi do kolejnego smaczku, gdyż można kierować państwami z zupełnie inną wiarą niż reszta europy: muzułmaństwo, islam, prawosławiaństwo. Takimi państwami są Turcy, Ruś (a żeby ich za tą rope i gaz...) czy Egipt (w egipcie to juz w ogóle się namieszało.. nie wchodze w szczegóły). Co powodują różne wiary na różnych krajach? Konflikty religijne (wyżej wspomniane). A co wychodzi z takich konfliktów? Bunty, niszczenie cięzko stworzonych przez nas budowli... Czyli nieporządek i niezadowolenie wśród obywateli.
To tyle na temat religi, teraz przechodzimy do tego, czego tygryski lubią najbardziej: bitwy i wojny.
Każde panstwo posiada własne, unikatowe jednostki i styl walki (o wiele bardziej zróznicowane niż w DoW... choć nie ma magii etc.). Mozemy prowadzić ogrmną ilość żołnierzy i walczyć z komputerem, który w koncu stanowi wyzwanie dla strategów.
Pole bitwy jest ogromne, dzięki temu, można prowadzić długie i ciekawe bitwy. W czasie walki można włączyć pauze taktyczną, dzięki której mozemy planować losy dalszych potyczek. Kamere można przybliżać i oddalać... dla fanów walk warto przybliżać na maximum. W czasie jednej bitwy są toczone setki (niekiedy i więcej...) małych walk, które może nie są tak realistyczne i świetne jak w różnych grach akcji.. ale mimo tego warto oglądać.... No, chyba że jgra się po to, by wygrać. Nawet na moment nie można stracić czujności, bo komputer to wykorzysta i pośle nasych żołnierzy na wieczny spoczynek. Do tego dochodzą realistyka gry: konica niszczy piechote i łuczników, pikinierzy zaś posyłają konnice w cztery wiatry.. a słonie powodują popłoch i złamanie morale (niewiem, czy tak to się odmienia.. poprawcie jbc ) żołnierzy. Do tego, jeśli wojownicy bedą długo biegać lub walczyc, będą odczuwali zmęczenie, przez co będa gorzej walczyć (i wolniej biegać). Jesli zaś nasze wojska są otoczone przez wroga, wtedy nasi wojacy albo uciekną albo będą walczyc do ostatniej kropli krwi (częsciej, niestety, to drugie..)
Plus dochodzą warunki pogodowe, które są pawie tak samo ważne jak w realistycznych bitwach: deszcz powoduje zmniejszenie skutecznosci łuczników, mgła "daje" gorszą widoczność... rozpisywać chyba się nie musze.
Ostatnim elementem, o którym nie rozwinołem (tak, jeszcze troszeczke...) to prowadzenie gospodarki. Jesli będziemy skupiać się na rozwój rolnictwa i handlu, będziemy otrzymywać stałe i duże dochody pieniedzy (denarów), lecz jeśli skupimy się na rekrutacji wojsk, może nam szybko zabraknąć gotówki (w koncu trzeba wyżywic dziesięciotysięczną armie...). Jak zainwstujemy w kulture lub w domy służące rozrywce, naszym poddanym będzie się żyć dobrze i nie będzie tyle niezadowoleń (całkowicie zbuntowane miasto może przejść na strone buntowników i nici z dochodów). A jeśli będziemy stawiać służace rozwojowi naszej religii (koscóki, opactwa, katedry) papiez będzie z nas zadowolony.
Rozpisałem się jak jakiś spamer, ale i tak nie napisałem wszystkiego, co chciałem przekazać...
...A tam, dla niewtajemniczonych ten opis gry wystarczy w 90%.
Polecam tą gre jak nie wiem co... choc ma kilka wad i niedociągnięć, warto w nią zagrać... Ale wymagania sprzętowe tej gry są, niestety, wieksze niż w normalnych strategiach...

Offline

 

#2 2009-04-30 15:37:15

Carl Nerevan

Agent Specjalny SSF

8745719
Zarejestrowany: 2009-04-19
Posty: 123
Punktów :   
Pochodzenie: Terra
Zawód: Agent SSF
Stopień: Agent Specjalny

Re: Medieval II Total war

Ryuuzaki Chris napisał:

ekshomuniki (tak to sie pisze?)

Ekskomuniki.

Poza tym nie mam chyba nic sensownego do dodania... Powiem tyle, że nie grałem i nie zamierzam. Ogólnie nie lubię gier, które są nazbyt realistyczne/skomplikowane i jest przy nich mnóstwo wszelakiego grzebania w tysiącach suwaków/przycisków itp. Co nie znaczy, że wypowiadam się źle o tej grze, bo uważam, że jest b.b. dobra... tylko po prostu nie na mój gust.


Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa.
2Tm 2,3

Offline

 
  • Index
  •  » Gry
  •  » Medieval II Total war

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plroleplay maniak wampiria